Ako predísť rakovine: Kľúčové kroky k zdravšiemu a dlhšiemu životu
Na Slovensku ročne pribúda 35 000 prípadov rakoviny, často v pokročilom štádiu. Zdravý životný štýl a prevencia sú kľúčom k dlhšiemu a kvalitnejšiemu životu. Objavte jednoduché kroky, ako na to.
Ročne na Slovensku pribúda približne 35 000 pacientov s onkologickým ochorením. Mnohí pacienti žiaľ prichádzajú na vyšetrenie v neskoro, už s pokročilým ochorením. Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Je vedecky dokázané, že osvojenie si zdravého životného štýlu zohráva významnú úlohu v prevencii onkologických ochorení. Tu je niekoľko tipov, čo môžeme spraviť, aby sme vykročili naproti dlhšiemu, zdravšiemu a kvalitnejšiemu životu.
Pravidelne chodiť na preventívne prehliadky
Pravidelné preventívne prehliadky sú kľúčové pri prevencii onkologických ochorení z niekoľkých dôvodov. Prvým je ich schopnosť včasného odhalenia rakoviny, často ešte predtým, ako sa objavia príznaky. Takto môžu lekári začať liečbu v skorom štádiu, čo zvyšuje šance na úspešné vyliečenie. Okrem toho, komplexné prehliadky, v súlade so zásadami precíznej medicíny, identifikujú rizikové faktory pre vznik rakoviny, ako sú genetické predispozície, nezdravý životný štýl alebo expozícia škodlivým látkam. Na základe týchto zistení môžu lekári poskytnúť odporúčania na zmenu životného štýlu. A čo viac preventívne prehliadky umožňujú aj identifikáciu prekanceróznych stavov a lézií, ktoré môžu byť odstránené predtým, ako sa z nich vyvinie rakovina.
V našej klinike sme práve pre závažnosť a stúpajúcu tendenciu zaviedli aj preventívny program "Onkoprevencia" pod odbornou záštitou pani doktorky MUDr. Barbory Dobiašovej. Informácie o vyšetrení a objednávanie nájdete tu: Onkoprevencia
Zúčastnite sa programov skríningu onkologických ochorení
Cieľom skríningu onkologických ochorení je plošné vyhľadávanie nádorových ochorení v skorom štádiu, kedy sa ešte nemusí prejavovať žiadnymi alebo minimálnymi príznakmi, sú liečiteľné a je možné začať so včasnou liečbou. Ide o onkologické ochorenia, pre ktoré existujú účinné diagnostické testy:
- Rakovina hrubého čreva
- Rakovina prsníka
- Rakovina krčka maternice
Nefajčiť a vyhýbať sa tabakovým výrobkom
Fajčenie je spojené s viacerými druhmi rakoviny vrátane rakoviny pľúc, ústnej dutiny, hrtanu, pažeráka, pankreasu, obličiek a močového mechúra. Tabakový dym obsahuje viac ako 70 karcinogénov. Vyvoláva chronický zápal a oslabuje imunitný systém. Riziko rakoviny zvyšuje aj pasívne fajčenie. Preto je ukončenie fajčenia jedným z najdôležitejších krokov na zníženie rizika vzniku rakoviny a zlepšenie celkového zdravia. Dôležité je vyhýbať sa aj pasívnemu fajčeniu. Ak máte problémy so zvládnutím boja s fajčením sami, neváhajte sa poradiť so svojím lekárom.
Stravovať sa zdravo
Úprava diéty je dôležitá pri prevencii onkologických ochorení, pretože strava významne ovplyvňuje riziko vzniku rakoviny. Konzumácia veľkého množstva ovocia, zeleniny a celozrnných produktov poskytuje telu potrebné vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením. Naopak, strava bohatá na červené a spracované mäso, rafinované cukry a nezdravé tuky je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva, žalúdka a ďalších typov rakoviny. Vhodné je vyvarovať sa konzumácii alkoholu. Celkovo zdravá strava pomáha udržiavať imunitný systém silný, čo prispieva k nižšiemu riziku vzniku rakovinových buniek.
Žiť aktívny život
Aktívny životný štýl pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť. Obezita je rizikovým faktorom pre niekoľko druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, hrubého čreva a prostaty. Okrem toho fyzická aktivita podporuje správnu funkciu imunitného systému, čím znižuje pravdepodobnosť vzniku a rastu rakovinových buniek. Pravidelné cvičenie tiež prispieva k lepšiemu tráveniu a rýchlejšiemu pohybu črevného obsahu, čo môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Celkovo, aktívny životný štýl a pravidelné cvičenie významne prispievajú k zníženiu rizika vzniku rakoviny a podporujú celkové zdravie. Odporúčané je cvičenie 30 až 60 minút denne. Vhodné formy cvičenia predstavujú beh, rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, ale aj prechádzky so psom či práca v záhrade.
Chrániť sa pred slnečným žiarením
Ochrana pred slnečným žiarením je dôležitá pri prevencii onkologických ochorení, pretože nadmerné vystavenie ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnka zvyšuje riziko rakoviny kože, vrátane melanómu, ktorý je najnebezpečnejším typom rakoviny kože.
Ako sa brániť proti UV žiareniu:
- Používanie opaľovacích krémov: Nanášajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom (SPF 30 alebo vyšším) na všetky odkryté časti pokožky. Krém aplikujte aspoň 15-30 minút pred vystavením sa slnku a opakujte každé dve hodiny, alebo po plávaní a nadmernom potení.
- Nosenie ochranného oblečenia: Noste dlhé rukávy, nohavice, klobúky a slnečné okuliare s UV ochranou.
- Vyhýbanie sa slnku v čase najväčšej intenzity: Ostaňte v tieni alebo v interiéri medzi 10:00 a 16:00 hodinou, kedy je UV žiarenie najsilnejšie.
- Vyhýbanie sa soláriám: Solária využívajú UV žiarenie, ktoré zvyšuje riziko rakoviny kože. Vyhýbajte sa ich používaniu.
- Pravidelné kontroly pokožky: Sledujte zmeny na pokožke, ako sú nové znamienka, zmeny tvaru, farby alebo veľkosti existujúcich znamienok. Pri podozrivých zmenách navštívte dermatológa.
Zaočkovať sa
Očkovanie je dôležité ako prevencia niektorých druhov rakoviny, pretože niektoré vírusové infekcie sú priamo spojené so zvýšeným rizikom vzniku rakovinových ochorení. Najvýznamnejšími príkladmi sú očkovania proti ľudskému papilomavírusu (HPV) a hepatitíde B.
Očkovanie proti HPV:
Prevencia rakoviny krčka maternice: HPV je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Očkovanie môže predísť infekciám spôsobeným vysokorizikovými typmi HPV, ktoré sú zodpovedné za väčšinu prípadov tejto rakoviny.
Očkovanie proti hepatitíde B:
Prevencia rakoviny pečene: Vírus hepatitídy B môže viesť k chronickej infekcii, ktorá výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny pečene (hepatocelulárny karcinóm). Očkovanie proti hepatitíde B je účinným spôsobom, ako predísť tejto infekcii a následne aj rakovine pečene.
Na záver
Preventívne opatrenia môžu výrazne ovplyvniť riziko vzniku rakoviny. Základné body zahŕňajú vyhýbanie sa fajčeniu, zdravú stravu bohatú na ovocie a zeleninu a pravidelné preventívne prehliadky, zúčastnovanie sa skríningových vyšetrení. Aktívny životný štýl a ochrana pred slnečným žiarením sú ďalšie dôležité faktory. Očkovanie proti vírusom ako HPV a hepatitíde B je tiež účinnou formou prevencie. Zameranie sa na tieto základné body Vám pomôže v zdravšom živote.
Prvý krok môže spraviť už dnes. Prihláste sa na preventívny program Onkoprevencia v Premedix Clinic.
Objednajte sa
na vyšetrenie