Ultrazvuk, sonografia

Ultrazvukové vyšetrenie sonografom

Ø dostupnosť termínov: do 2 týždňov

Lekári
MUDr. Simona Špesová

MUDr. Marek Makovník

MUDr. Diana Deáková
 
adresa: Jelšová 1, 831 01 Bratislava
telefón: +421 950 594 700
e-mail: radio@premedixclinic.sk
 

 

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rádiologickej ambulancii

Ponúkame ultrazvukové vyšetrenia na špičkovom prístroji. Naši skúsení rádiológovia v obore diagnostickej sonografie Vám venujú dostatok potrebného času na vyšetrenie a komunikáciu s pacientom.

Hlavné zamerania diagnostickej sonografie orgánov:

  • dutiny brušnej a panvy,
  • orgánov krku,
  • povrchových mäkkých tkanív,
  • špecializovanému sonografickému vyšetreniu prsníkov,
  • ciev krku,
  • ciev brušnej dutiny,
  • ciev horných a dolných končatín.

Pozn. Ultrazvukové vyšetrenie srdca vykonávame v našej kardiologickej ambulancii.

 

Konzultačná  činnosť
Skúsení rádiológovia Vám radi poskytnú konzultáciu (konziliárnu) v rozsahu zobrazovacích vyšetrení ultrazvukom, počítačovou tomografiou a magnetickou rezonanciou, ako aj v obore intervenčnej rádiológie.
Na konzultáciu je potrebné priniesť kompletnú obrazovú dokumentáciu z doterajších zobrazovacích vyšetrení, ktoré súvisia s aktuálnym zdravotným problémom, ideálne aj s popisom daného vyšetrenia. K vyšetreniu dodávame aj fotodokumentáciu a návrh na ďalší vyšetrovací či liečebný postup.

 

SPEKTRUM NAŠICH ULTRAZVUKOVÝCH VYŠETRENÍ ZAHŔŇA VYŠETRENIE:

  • orgánov dutiny brušnej (pečene, žlčníka a žlčových ciest, sleziny, pankreasu, obličiek a nadobličiek) a tekutinových kolekcií dutiny brušnej
  • orgánov krku (štítnej žľazy, slinných žliaz, lymfatických uzlín)
  • pleurálnych dutín
  • povrchových formácií mäkkých tkanív a periférnych lymfatických uzlín
  • transabdominálne USG vyšetrenie orgánov panvy u žien (maternica, vaječníky, močový mechúr)
  • transabdominálne USG vyšetrenie orgánov panvy u mužov (prostata, močový mechúr)
  • semenníkov
  • prsníkov a regionálnych lymfatických uzlín
  • dopplerografia ciev

 

ČASTÉ OTÁZKY:

JE ULTRAZVUK NEBEZPEČNÝ?
Diagnostický ultrazvuk (tiež sonografia, ultrasonografia, USG) je jednou zo zobrazovacích vyšetrovacích metód, ktorá umožňuje rýchle zobrazenie rôznych vnútorných tkanív ľudského tela, pomocou ktorého môže lekár určiť diagnózu a navrhnúť ďalší postup. Na zobrazenie vnútorných orgánov využíva zvukové vlny s vysokou frekvenciou, ktoré nie sú pre ľudské ucho počuteľné. Vďaka absencii radiačného žiarenia nepredstavuje sonografické vyšetrenie pre pacienta nebezpečenstvo ani pri vysokom počte kontrolných vyšetrení. Je bezpečné aj pre deti a tehotné ženy.

ČO JE MOŽNÉ ULTRAZVUKOVÝM VYŠETRENÍM ZISTIŤ?
Ultrazvukové vyšetrenie poskytuje lekárovi informácie o veľkosti sledovaných orgánov, ich vnútornej štruktúre a prítomnosti rôznych patologických stavov. Keďže sú pri sonografickom vyšetrení tkanivá zobrazované v reálnom čase, je taktiež možné zachytiť pohyb jednotlivých orgánov, ako aj tok krvi v cievach. Nevýhodou USG vyšetrenia je neschopnosť ultrazvuku prechádzať cez kosti a vzduch, preto napríklad nie je možné ultrazvukom vyšetrovať orgány vyplnené plynom, ako sú pľúca, črevné kľučky sú ultrazvukom vyšetriteľné obmedzene.

JE ULTRAZVUKOVÉ VYŠETRENIE BOLESTIVÉ?
Aby USG vyšetrenie poskytlo lekárovi čo najviac potrebných informácií, je nutné vyvinúť dostatočný tlak špeciálnou vyšetrovacou sondou na vyšetrovanú oblasť, čo môže byť pre pacienta nepríjemné. Vo všeobecnosti je však ultrazvukové vyšetrenie nebolestivou vyšetrovacou metódou.

AKO DLHO TRVÁ ULTRAZVUKOVÉ VYŠETRENIE?
Dĺžka vyšetrenia závisí od druhu vyšetrenia, náročnosti nálezu a času potrebného na spísanie lekárskej správy, spravidla 20-30minút.

JE PRED USG VYŠETRENÍM NUTNÁ ŠPECIÁLNA PRÍPRAVA?
Pri vyšetrení orgánov brušnej dutiny by pacient mal byť nalačno minimálne 4 hodiny, deň pred vyšetrením je vhodné vyhnúť sa potravinám, ktoré zvyšujú črevnú plynatosť. Piť môže len nesladené a nebublinkové nápoje, ideálne čistú vodu alebo nesladený slabý čaj. Užívanie liekov nie je nutné prerušiť.
Pri vyšetrení panvy je potrebné mať naplnený močový mechúr. Vhodné je vypiť 0,5-1l vody cca 1hod pred vyšetrením.
Ultrazvukové vyšetrenia ostatných orgánov nevyžadujú špeciálnu prípravu.
Pacientov s diabetom, ktorí prichádzajú na vyšetrenie brucha prosíme, aby nás o svojom stave pri objednávaní informovali - pokúsime sa Vám nájsť ranný termín vyšetrenia.

Objednajte sa
na vyšetrenie